Wraz z rekordową ilością złożonych wniosków w ciągu pierwszych dwóch miesięcy nowej edycji programu „Mój Prąd 6.0” - oferującego wsparcie finansowe prosumentowi m.in. w zakresie inwestycji w mały magazyn energii - coraz bardziej staje się aktualne pytanie czy przydomowy magazyn energii to wciąż tyko droga fanaberia czy ważny instrument zapewniający realną poprawę efektywności ekonomicznej pracy naszej instalacji PV i bezpieczeństwo energetyczne odbiorcy indywidualnego? Czy aktualne uwarunkowania rynkowe zapewniają należyty zwrot z takiej inwestycji oraz jaki wpływ na przyspieszenie okresu zwrotu ma rządowe wsparcie?
Postanowiliśmy obalić wszelkie mity i wątpliwości w tym temacie, ponieważ o powodzeniu procesu transformacji energetycznej na poziomie gospodarstw domowych zdecyduje ekonomia danego przedsięwzięcia, a nie jedynie panująca moda na energetyczne gadżety.
Dlaczego magazynowanie energii z instalacji PV jest tak istotne dla prosumenta?
Magazynowanie energii w instalacjach prosumenckich, jest rozwiązaniem umożliwiającym efektywne przechowywanie zielonej, darmowej energii słonecznej lub obniżającym koszt zakupu energii z sieci energetycznej w szczycie zapotrzebowania. Rozwiązanie to sprawdzi się również w sytuacji awaryjnej, zapewniając normalną pracę instalacji elektrycznej w naszym domu, nawet w przypadku braku zasilania z sieci energetycznej lub złych warunków atmosferycznych.
Magazyn energii to urządzenie służące do magazynowania energii elektrycznej. Coraz częściej jest to niezbędny element naszej instalacji fotowoltaicznej, który pozwala zmagazynować nadwyżki energii elektrycznej, kiedy produkcja z instalacji PV jest większa od bieżącego zużycia. Ten dodatkowy komponent instalacji fotowoltaicznej pozwala swobodnie zarządzać energią wytworzoną z własnej instalacji, dzięki czemu gospodarowanie energią jest znacznie wygodniejsze i może przynosić dodatkowe wymierne oszczędności.
Obecne zjawiska geopolityczne wpływające na utrudnienia pracy krajowych systemów energetycznych odbijają się na stabilności cen energii elektrycznej oraz zwiększają ryzyko blackoutów. Dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu, magazynowanie energii oferuje dodatkową stabilność i bezpieczeństwo poprzez zwiększenie niezależności energetycznej.
Jak można łatwo zauważyć, to nawet przy optymalnie dobranej mocy instalacji PV przez połowę roku nie jesteśmy w stanie zużywać całości wygenerowanej energii na bieżąco. Musimy zatem w jakiś sposób zagospodarować nadwyżki z naszej instalacji. Najlepszym w tej sytuacji rozwiązaniem będzie instalacja hybrydowa PV, która wyposażona w funkcjonalność zasilania awaryjnego, pozwala korzystać także z zasobów sieci energetycznej, dając jednocześnie niezależność wtedy, kiedy pojawia się taka potrzeba. Magazynowanie energii pozwala na zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania i mniejszy pobór energii z sieci dystrybucyjnej, a w przypadku przerw w dostawie energii możemy skorzystać z instalacji PV i magazynu energii jako rezerwowego źródła zasilania naszego domu. Zadaniem magazynu będzie gromadzenie naszej energii w okresie jej nadprodukcji, abyśmy mogli wykorzystać ją po zachodzie słońca lub kiedy generacja energii przez instalacje PV będzie niska. W ten sposób unikniemy obarczonej marżą dystrybutora zbędnej wymiany energii z siecią energetyczną oraz zredukujemy do minimum zakup energii od dystrybutora.
Analiza opłacalności inwestycji w przydomowy magazyn energii
Poniżej przedstawiamy wyniki naszej analizy opłacalności zastosowania magazynu energii z uwzględnieniem pięciu następujących wariantów:
Wariant 1 (0 kWh BESS)
Prosument posiada instalacje PV o mocy 8 kWp ukierunkowaną na stronę południową, nie korzysta z magazynu energii i sprzedaje swoją bieżącą produkcję energii do sieci energetycznej, rozliczając się w ramach systemu net-billing po cenach rynkowych (RCEm), a brakującą energię kupuje z sieci po stawce taryfy G11 jednego z głównych dostawców energetycznych.
Wariant 2 (7,5 kWh BESS)
Prosument posiada instalacje PV o mocy 8 kWp ukierunkowaną na stronę południową oraz magazyn energii o pojemności odpowiadającej 50% średniodobowego zapotrzebowania na energię elektryczną (7,5 kWh), a zmagazynowaną energię zużywa na własne potrzeby (autokonsumpcja), natomiast nadwyżkę wyprodukowanej energii odsprzedaje do sieci po cenach rynkowych (RCEm). Ze względu na pokrycie swojego zapotrzebowania na energię z własnej instalacji jedynie w 50%, prosument musi dokupić brakującą energię z sieci energetycznej po stawkach taryfy G11 jednego z głównych dostawców energetycznych.
Wariant 3 (10 kWh BESS)
Prosument posiada instalacje PV o mocy 8 kWp ukierunkowaną na stronę południową oraz magazyn energii o pojemności odpowiadającej 2/3 średniodobowego zapotrzebowania na energię elektryczną (10 kWh), a zmagazynowaną energię zużywa na własne potrzeby (autokonsumpcja), natomiast nadwyżkę wyprodukowanej energii odsprzedaje do sieci po cenach rynkowych (RCEm). Ze względu na pokrycie swojego zapotrzebowania na energię z własnej instalacji jedynie w 68%, prosument musi dokupić brakującą energię z sieci energetycznej po stawkach taryfy G11 jednego z głównych dostawców energetycznych.
Wariant 4 (15 kWh BESS)
Prosument posiada instalacje PV o mocy 8 kWp ukierunkowaną na stronę południową oraz magazyn energii o pojemności odpowiadającej 100% średniodobowego zapotrzebowania na energię elektryczną (15 kWh), a zmagazynowaną energię zużywa na własne potrzeby (autokonsumpcja), natomiast nadwyżkę wyprodukowanej energii odsprzedaje do sieci po cenach rynkowych (RCEm). Ze względu na pokrycie swojego zapotrzebowania na energię z własnej instalacji w 100%, prosument nie musi dokupywać brakującej energii z sieci energetycznej po stawkach taryfy G11 jednego z głównych dostawców energetycznych.
Wariant 5 (18 kWh BESS)
Prosument posiada instalacje PV o mocy 8 kWp ukierunkowaną na stronę południową oraz magazyn energii o pojemności odpowiadającej średniodobowej produkcji z instalacji PV (18 kWh), a nadwyżkę zmagazynowanej energii po zaspokojeniu własnych potrzeb (autokonsumpcja) odsprzedaje do sieci po cenach rynkowych godzinowych w szczycie wieczornym (RCEh). Ze względu na pokrycie swojego całkowitego zapotrzebowania na energię z własnej instalacji, prosument nie musi dokupywać brakującej energii z sieci energetycznej po stawkach taryfy G11 jednego z głównych dostawców energetycznych.
Podsumowanie
Przeprowadzona analiza dowodzi, że w każdym z czterech analizowanych wariantów, zapewnia prosumentowi (rozliczającemu się w ramach systemu net-billing) opłacalność inwestycji w przydomowy magazyn energii, a okres zwrotu z inwestycji wynosi od 5,9 do 7,7 lat, w przypadku gdy prosument nie korzysta z dofinansowania z programu „Mój Prąd 6.0”. Natomiast, w przypadku korzystania z dostępnej formy dofinansowania z ww. programu, okres zwrotu takiej inwestycji wynosi od 3,5 do 5 lat. Przy założeniu głębokości rozładowania magazynu energii do 90% (DoD) oraz ok. 6 000 cykli pracy (średnia przewidywalna żywotność magazynu wynosi ok. 15 lat), powyższe okresy zwrotu z takiej inwestycji wyglądają bardzo obiecująco. Ponadto, nasza analiza dowodzi także, że dobór optymalnej pojemności magazynu do mocy PV oraz profilu zużycia energii danego prosumenta, jest kluczowym elementem zapewniającym osiągnięcie wysokiego wskaźnika rentowności inwestycji w przydomowy magazyn energii.